W Zakładzie Poprawczym w Trzemesznie od drugiej połowy czerwca 2016 r. wychowankowie mają możliwość skorzystania z konsultacji jak również profesjonalnej terapii uzależnień.
Część osób przebywających w Zakład Poprawczy ma doświadczenia zażywania substancji psychoaktywnych; zarówno alkoholu jak i narkotyków, w tym dopalaczy. Ważne jest rozróżnienie pomiędzy eksperymentowaniem, zażywaniem szkodliwym czy uzależnieniem. Nie rzadko to dopiero w Zakładzie Poprawczym młodzi dorośli mają możliwość zdobycia wiedzy o tym czym jest uzależnienie, po jakich objawach można je rozpoznać. Diagnoza uzależnienia odbywa się z ich czynnym udziałem.
Poza bardzo ważnym procesem diagnostycznym, kolejną ważną sprawą jest praca nad motywacją do zatrzymania się, refleksji nad swoim dotychczasowym sposobem używania środków psychoaktywnych. Jest to jedno z trudniejszych zadań, gdyż konfrontowanie się z faktem uzależnienia a także związanymi z nim stratami praktycznie we wszystkich obszarach życia, wymaga podjęcia pewnych decyzji i wzięcia odpowiedzialności za swoje życie. Często zażywanie substancji było jedynym znanym sposobem radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w życiu, z napięciem i przykrymi emocjami. Praca terapeuty polega więc w dalszej części na wyposażeniu wychowanków w umiejętności nazywania, rozpoznawania i wyrażania uczuć w konstruktywny dla siebie sposób. Terapia uzależnień obejmuje początkowo edukację związaną z objawami uzależnienia, fazami rozwoju choroby, nabyciem umiejętności rozpoznawania głodów.
W dalszej części terapeuta może służyć pomocą w przygotowaniu się do życia na trzeźwo poza Zakladem. Może wspomóc wychowanka w przygotowaniu planu, w którym zawrze terapię i dalsze problemy do pracy czy opracuje siatkę wsparcia społecznego.
Agata Pakuza - specjalista terapii uzależnień
Data ostatniej aktualizacji: 2021-03-29