EEG-Biofeedback to rodzaj terapii, dzięki której pacjent w sposób świadomy uczy się zmieniać wzorzec wytwarzanych fal w mózgu, tak, aby mózg pracował wydajniej i szybciej.
Sygnał z jednego punktu na głowie pacjenta jest przetwarzany na zrozumiałą, dla pacjenta formę graficzną (wykresu, animacji, filmu, bądź gry wideo). Dzięki temu sprzężeniu zwrotnemu pacjent wie, kiedy jest skoncentrowany, a kiedy przestaje się koncentrować lub kiedy i co wywołuje u niego napięcie emocjonalne, złość czy lęk. Otrzymuje też informacje zwrotną o tym, kiedy tak naprawdę relaksuje się, wycisza a kiedy tak naprawdę doświadcza przyjemnego dla niego pobudzenia, które może wpływać negatywnie na percepcje i rekcje. Pozwala to nauczyć modyfikować pracę własnego mózgu tak, aby funkcjonował efektywnie.
Trening odbywa się poprzez interaktywną współpracę z komputerem. Dzięki temu wychowanek świadomie reaguje na zadania stawiane przez terapeutę. Terapia może opierać się min. na słuchaniu ulubionej melodii lub oglądaniu filmu, animacji, gry. Podstawową formą informacji zwrotnej są zaś wykresy.
W warunkach naszego Zakładu metoda jest stopniowo wdrażana od początku 2013 r. Od tego czasu prawie wszyscy nowi wychowankowie są objęci diagnozą wykonaną tą metodą, zaś chętni uczestniczą w sesjach terapeutycznych.
Systematyczny trening pozwala utrwalić nowe wzorce zachowań na poziomie reakcji mózgu. Krótsze formy są narzędziem pomocnym w autoterapii, redukcji objawów napięcia i kontroli nad własnym nastrojem.
Data ostatniej aktualizacji: 2021-03-29