Wioślarstwo sposobem na życie
W sobotę, 16.09. 2017 roku w Zakład Poprawczy w Trzemesznie miał, po raz kolejny, zaszczyt gościć jednego z najwybitniejszych sportowców w Polsce. Trzykrotnego uczestnika Igrzysk Olimpijskich w: Seulu, Barcelonie i Atlancie. W 1981 r. został mistrzem świata juniorów w jedynce, a w dziesięć lat później sięgnął po brązowy medal Mistrzostw Świata, już jako senior. W Barcelonie w 1992 r., osiągnął swój największy sportowy sukces, na dystansie 2000 m zdobył brązowy medal Igrzysk Olimpijskich. Wioślarz, działacz PKOL (również szef polskiej misji olimpijskiej na IO w Pekinie), znany z wielu imprez sportowych i nie tylko, propagator wioślarstwa i komentator wielu stacji telewizyjnych – Kajetan Broniewski.
Spotkanie to było kontynuacją, realizowanego w Naszej placówce, cyklu ,,Spotkań z Ciekawymi Ludźmi”. Fundacja Rozwoju Wioślarstwa Polskiego działająca na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości cyklicznie organizuje imprezy sportowe dla wytypowanych Zakładów Poprawczych i Schronisk dla Nieletnich. Imprezy te odbywały się w ramach programu „Przeciwdziałania poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży”.
Spotkanie otworzył dyrektor Grzegorz Grzegorek, który podziękował Kajetanowi Broniewskiemu, po raz kolejny może gościć go w naszej placówce oraz pokrótce przedstawił sportową oraz pozasportową karierę gościa. Warto dodać, że obaj są absolwentami Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, jednej z najlepszych tego typu uczelni w Polsce.
Zasadnicze spotkanie z wychowankami zostało podzielone na dwie części: historyczno-edukacyjną i sportową. W pierwszej części Kajetan Broniewski opowiadał o sporcie, o swojej bardzo ciekawej drodze do sukcesów, o najlepszych i największych polskich sukcesach sportowych. Wychowankowie mieli możliwość zapoznać się z wieloma nieznanymi faktami z historii polskiego sportu oraz z życia prywatnego i sportowego Kajetana Broniewskiego i nie tylko. Poznali wiele ciekawych i nie publikowanych wcześniej faktów z życia sportowego, i nie tylko, takich gwiazd sport jak: Justyna Kowalczyk, Zbigniew Bródka, Kamil Stoch i wielu innych. Dzięki prostemu, zrozumiałemu językowi oraz dużej bezpośredniości w kontakcie mówca szybko nawiązał więź ze słuchaczami. Spowodowało to, że przez cały czas czuło się, że wychowankowie są skoncentrowani i zainteresowani na tym co mówił. Chętnie odpowiadali na zadawane pytania oraz podejmowali próby dyskusji. Na zakończenie każdy z nich miał możliwość włożenia na szyje brązowego medalu Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie. Ale nie był to koniec emocji gdyż w części drugiej wychowankowie mieli podjąć między sobą rywalizację sportową na ergometrach wioślarskich, na dystansie 500 metrów.
Zgodnie z założeniami programu dwuosobowe reprezentacje najlepszych zakładów, zostaną zaproszone w połowie grudnia 2017 r. do Warszawy, gdzie w Centrum Olimpijskim rozegrany zostanie finał zawodów wioślarskich. Na wynik Zakładu składać się miały czasy dwóch najlepszych zawodników dodane do siebie.
Do rywalizacji przystąpiło 10 wychowanków. Rywalizowali oni na dwóch stanowiskach jednocześnie a obraz ścigających się łodzi był wizualizowany na monitorze. Ta bezpośredniość rywalizacji spowodowała, że wychowankowie przystąpili do niej z jeszcze większym zapałem i animuszem. Choć sama perspektywa wyjazdu do Warszawy wielce ich motywowała. Po niezwykle zaciętej i prowadzonej czasami do granic wytrzymałości organizmów rywalizacji wychowankowie osiągnęli bardzo dobre czasy. Istnieje zatem bardzo realna szansa, że Zakład Poprawczy w Trzemesznie będzie w połowie grudnia 2017 r. miał swoją reprezentacje podczas wielkiego finału w Centrum Olimpijskim. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali drobne upominki za udział, a najlepsi stosowne do zajętego miejsca nagrody.
Na zakończenie spotkania ponownie głos zabrał dyrektor Zakładu Grzegorz Grzegorek i jeszcze raz bardzo serdecznie podziękował gościowi za przybycie, za niezwykle interesujący i pouczający wykład oraz sprawne i profesjonalne przeprowadzenie zawodów wioślarskich na ergometrach. Kajetan Broniewski podziękował za pomoc w realizacji spotkania, a pracownikom i wychowankom za ciepłe i serdeczne przyjęcie. Wyraził również uznanie dla wyglądu, stanu technicznego i wyposażenia samego Zakładu Poprawczego w Trzemesznie. Na zakończenie sami wychowankowie wręczyli Kajetanowi Broniewskiemu drobny upominek, który wcześniej własnoręcznie wykonali w warsztatach szkolny. Gość był wyraźnie zaskoczony i ucieszony z takiej formy podziękowań.
Spotkania takie są młodzieży bardzo potrzebne, gdyż motywują ją do jeszcze większej pracy nad sobą i utwierdzają ją w przekonaniu o konieczności zmian. Zmian, które trzeba poprzeć determinacją, cierpliwością i konsekwencją. Spotkania z ludźmi sukcesu są namacalnym dowodem na to, że sukces nie jest przewidziany tylko dla wybrańców losu, że bardzo wiele zależy od nas samych. Chęć odniesienia sukcesu może dać siłę do pokonywania swoich słabości i lęków, ale musi być to poparte pracą nad sobą, konsekwencją w działaniu i w podejmowaniu życiowych decyzji oraz uporem i wytrwałością w dążeniu do celu. Dlatego już teraz są przygotowywane kolejne spotkania w ramach „Spotkań z Ciekawymi Ludźmi”
Data ostatniej aktualizacji: 2021-03-29