Zakład Poprawczy w Trzemesznie

“ Kłopot z życiem polega na tym, że nie ma okazji go przećwiczyć i od razu robi się to na poważnie. ”
Terry Pratchett

Spotkanie z brązową medalistką Mistrzostw Europy

W piątek, 18 listopada 2011roku w Zakład Poprawczy w Trzemesznie odwiedziła znana bokserka brązowa medalistka Mistrzostw Europy 2006 roku Karolina Koszela.


Spotkanie to było kontynuacją cyklu ,,Spotkań z Ciekawymi Ludźmi”, które odbywają się cyklicznie w trzemeszeńskim Zakładzie Poprawczym, a którego inicjatorem był dyrektor Grzegorz Grzegorek.
Do tej pory odbyło się już kilkanaście takich spotkań. Do Zakładu Poprawczego w Trzemesznie zapraszani są ludzie, którzy odnieśli życiowy sukces. W czasie spotkań dzielą się z wychowankami swoimi życiowymi doświadczeniami, opowiadają jaką drogą doszli na szczyt i jakie są tego koszty. Osoby te pokazują młodym ludziom na swoim przykładzie, że nie ma w życiu sytuacji bez wyjścia, że trzeba mieć marzenia i konsekwentnie je realizować, a wtedy osiąga się życiowe sukcesy.  
Do tej pory wychowankowie placówki mieli okazję poznać między innymi: Mariusza Kurca- podróżnika i dziennikarza, Stefana Paźniczek- iluzjonistę, który zapoznał ich z arkanami magii i iluzji.


Artur Walczak i Przemysław Budziszewski, swoim przybyciem uświetnili organizowane w Zakładzie Poprawczym zawody sportowe. Jako osoby związane ze sportami siłowymi służyli oni wiedzą i pomocą startującym wychowankom oraz dzielili się z nimi swoimi doświadczeniami życiowymi.  Grupa teatralna z Krakowa zaprezentowała wychowankom Zakładu przedstawienie teatralne  pod nazwą „Pseudokibice”. W murach placówki goszczono też Lecha Fabiańczyka filmowca i historyka, który swe spotkanie z młodymi ludźmi przebywającymi w placówce poświęcił tematowi „Rozmowy o wartościach”.


Zakład w Trzemesznie gościł Jarosław Szoszorka właściciel firmy zajmującej się naprawą i pomocą drogową świadczoną dla pojazdów ciężarowych. Podczas tego spotkania wychowankowie mieli możliwość obejrzenia z bliska zabytkowej Scani.
Zakład Poprawczy w Trzemesznie gościł także przedstawicieli Stowarzyszenia Pomocy Arka Noego, którzy podzielili się z wychowankami opowieściami o swoim trudnym życiu, smutnym i biednym dzieciństwie z przemocą w tle oraz dziecięcą bezradnością i wkroczeniem na drogę konfliktu z prawem.  
W piątkowe popołudnie Zakład Poprawczy w Trzemesznie gościł znaną bokserkę Karolinę Koszela oraz jej trenera Artura Strzeleckiego.
Karolina Koszela urodziła się w roku 1980 w Gnieźnie. Związana jest z Klubem Sportowym ,,Stella” z Gniezna. Jej osiągnięcia sportowe to między innymi: mistrz Polski 2002 roku, 2003 roku, 2007 roku, vice mistrz polski 2001 roku, 2004 roku, 2005roku , 2006 roku. Międzynarodowa Mistrzyni Śląska 2005 roku, 2006 roku.
Brązowa medalistka Mistrzostw Europy 2006 roku.
Pani Karolina wielokrotnie reprezentowała Polskę na turniejach i meczach międzynarodowych.
Karolina Koszela w trakcie spotkania zaprezentował wychowankom swoje puchary, medale, dyplomy z imprez sportowych, w których brała udział. Wychowankowie mieli okazję zobaczyć filmy z walk brązowej medalistki Mistrzostw Europy.
-Pochodzę z wielodzietnej rodziny, w domu był problem alkoholowy, dorastałam w trudnych warunkach. Bardzo późno, bo w  wieku 19 lat trafiłam do Klubu Sportowego ,,Stella” w Gnieźnie, tam spotkałam dobrych ludzi, którzy zachęcili mnie do uprawiania boksu. Właśnie tak się wszystko zaczęło, od regularnych treningów w czasie, których wylewałam wiele potu. Wysiłek ten jednak się opłacił. Bardzo szybko zaczęłam odnosić pierwsze sukcesy sportowe na ringu.
Jednak każdy sukces kosztował mnie wiele wysiłku, wielu godzin treningów i wylanego potu.
Dzięki temu, że postanowiłam uprawiać ten sport mogłam podróżować i  zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, byłam między innymi w Stanach Zjednoczonych, Chinach oraz wielu miejscach Europy - mówi Karolina Koszela.   
Boks jest jedną z najstarszych dyscyplin sportowych. W 688 roku przed nasza erą pięściarstwo znalazło się w programie starożytnych igrzysk olimpijskich rozgrywanych w Grecji. Walczono tam na gołe pięści, ewentualnie przewiązane rzemieniami. Walka trwała do momentu, gdy jeden z przeciwników był niezdatny do dalszego boju.
Obecnie zawodnicy walczą na ringu. Do walki w ringu staje dwóch zawodników tej samej kategorii wagowej. Walczy się używając specjalnych rękawic bokserskich i kasków ochronnych. W walce chodzi o zadanie rywalowi jak największej ilości ciosów. Zwycięzcą zostaje osoba, która zgromadzi najwięcej punktów lub spowoduje niezdolność do walki przeciwnika czyli nokaut.  
-Jestem bardzo uparta, trenerzy mają ze mną czasami kłopoty, jednak mój upór pozwala mi konsekwentnie realizować marzenia i postawione sobie cele życiowe. Obecnie ukończyłam studia wyższe i mam zamiar kontynuować naukę. Pracuję zawodowo, gdyż z boksu nie da się utrzymać- mówi brązowa medalistka Mistrzostw Europy.


-Jeżeli ktoś decyduje się na uprawienie sportu to bardzo ważną sprawą jest dbanie o zdrowie. Choroba wyklucza zawodnika z udziału w treningach oraz oddala go od osiągnięcia wymarzonego sukcesu. Istotny wpływ na wyniki sportowe mają wszelkie używki, picie alkoholu lub palenie papierosów powodują obniżenie wydolności organizmu zawodnika- podkreślał w czasie spotkania trener Artur Strzelecki.  


Wychowankowie Zakładu Poprawczego mieli okazję uczestniczyć w treningu bokserskim, który odbył się w sali sportowej. Karolina Kolszela ze swoim trenerem zaprezentowała  profesjonalny trening z użyciem sprzętu bokserskiego.  


Wychowankowie ubrani w profesjonalne rękawice do boksowania trenowali z brązową medalistką Mistrzostw Europy i jej trenerem. Karolina Koszela przywiozła swoje zdjęcia z autografem, które sprezentowała dyrekcji zakładu oraz wychowankom.


-Każdy może osiągnąć sukces oraz spełniać swoje marzenia. Jednak trzeba włożyć w to wiele wysiłku i systematycznej pracy. Jak widać na przykładzie pani Karoliny nieistotne jest to skąd się pochodzi i jakie ma się doświadczenia życiowe, dzięki uporowi oraz systematycznej  pracy można być brązową Mistrzynią Europy- powiedział dziękując za spotkanie dyrektor Zakładu Poprawczego w Trzemesznie Grzegorz Grzegorek.


Tematyka spotkań, które odbywają się w Zakładzie Poprawczym jest bardzo różnorodna. Wszystkie osoby odwiedzające Zakład można określić jednym mianem- ludzi sukcesu.
Życiowy sukces ma wiele znaczeń i różne prowadzą do niego drogi.


Spotkania wychowanków zakładu z ludźmi sukcesu mają być namacalnym dowodem na to, że sukces nie jest przewidziany tylko dla wybrańców losu, że bardzo wiele zależy od nas  samych. Chęć odniesienia sukcesu może dać siłę do pokonywania swoich słabości i lęków, ale musi być to poparte pracą nad sobą, konsekwencją w działaniu i w podejmowaniu życiowych decyzji oraz uporem i wytrwałością w dążeniu do celu.
 



95
94
93
92
91
90
89
88
87
86
85
84
83
82
81
70
69
68
67
66
65
64
63
62
61
60
59
58
57
56
55
54
53
52
51
50
49
48
47
46
45
44
43
42
41
40
39
38
37
36
35
34
33
32
31
30
29
28
27
26
25
24
23
22
21
20
19
18
17
16
15
14
13
12
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
×

Kontakt

ZP w Trzemesznie
62-240 Trzemeszno
ul. Adama Mickiewicza 35

P.o. dyrektora ZP:
mgr Łukasz Staszewski

call61 41 54 259

Fax: 61 42 90 309

sekretariat@trzemeszno.zp.gov.pl

Większa czcionka
Kontrast klasyczny

Data ostatniej aktualizacji: 2021-03-29