Zakład Poprawczy w Trzemesznie

“Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”
Jan Paweł II

OPOWIEŚĆ O JONASZU

W dniu 16.06. br. odwiedził nas Krakowski Teatr B ze spektaklem „Opowieść o Jonaszu”. Przedstawieniem opartym na motywach starotestamentalnej Księgi Jonasza, jednej z ksiąg prorockich Starego Testamentu.


Opowiadanie o Jonaszu jest dydaktyczną opowieścią o charakterze uniwersalnym, wręcz ahistorycznym. Pierwotnie, miała za zadanie uświadomić Izraelitom, że poganie są równorzędnymi dziećmi Boga. Znaczenie całej narracji jest skierowane przeciwko partykularyzmowi religijnemu Izraelitów. Wprawdzie kaszaloty i duże rekiny mogące połknąć w całości człowieka są spotykane we wschodniej części Morza Śródziemnego, ale większość badaczy uznaje opowieść o połknięciu Jonasza przez wielką rybę za niehistoryczną.
 

Przedstawienie grane było przez dwóch aktorów. Spektakl opowiada dzieje biblijnego proroka, który absolutnie nie chciał być prorokiem. Jonasz, wezwany przez Boga do głoszenia orędzia nawrócenia w Niniwie, nie ma najmniejszej ochoty podporządkować się powołaniu. Ucieka przed Najwyższym wsiadając na okręt płynący do Tarszisz, by na koniec i tak trafić na brzeg Niniwy. Tam, nie wierząc w powodzenie swej niechcianej misji, wzywa do nawrócenia - licząc po cichu na sprawiedliwą karę dla grzeszników. O dziwo jednak Niniwa się nawraca, Jonasz zaś zaczyna powoli rozumieć, że "...Sercem Boga jest Miłosierdzie".
 

"Opowieść o Jonaszu" została zrealizowana w konwencji komediowej. Barwny, biblijny tekst został przez autora spektaklu potraktowany jako okazja do snucia teatralnej opowieści pełnej wyrazistych, zabawnych postaci i nieoczekiwanych zwrotów akcji. W spektaklu jest sporo odniesień do współczesności, akcja toczy się wartko, zaś sceniczni bohaterowie nieporadnie zmagają się z ciężarem teologicznych treści, od których aż roi się w „Księdze Jonasza”. Wychowanków nad wyraz wciągnęła opowieść i jej konwencja. Na zakończenie zgotowali artystom owacje na stojąco.

 
Kontakt

ZP w Trzemesznie
62-240 Trzemeszno
ul. Adama Mickiewicza 35

P.o. dyrektora ZP:
Rafał Stefański

call61 41 54 259

Fax: 61 42 90 309

sekretariat@trzemeszno.zp.gov.pl

Większa czcionka
Kontrast klasyczny

Data ostatniej aktualizacji: 2021-03-29