Nie od dziś wiadomo, że kluczową formą resocjalizacji jest wychowanie poprzez pracę. Praca towarzyszy człowiekowi przez całe życie i stanowi nieodłączny element ludzkiej egzystencji. Aby wychowankowie zakładu poprawczego, po jego opuszczeniu, mieli szansę na prawidłowe ułożenie sobie życia, muszą być wyposażeni we właściwe kompetencje, tzn. przygotowanie zawodowe – kwalifikacje, które ułatwią im pełnienie akceptowanych ról społecznych.
Kluczowym zadaniem placówki resocjalizacyjnej jest przygotowanie wychowanka do samodzielnego życia w społeczeństwie. Podstawą egzystencji jednostki w środowisku społecznym jest zdolność do podjęcia pracy a tym samym możliwość osiągania dochodów w celu zaspokojenia potrzeb własnych jak i założonej w przyszłości rodziny. Placówka resocjalizacyjna musi tak funkcjonować aby skutecznie wyposażyła wychowanka w umiejętności zawodowe ułatwiające mu podjęcie pracy zarobkowej.
Ministerstwo Sprawiedliwości wdrożyło projekt „Kształcenie zawodowe nieletnich przebywających w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich”. Projekt ten jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Kapitał Ludzki Narodowa Strategia Spójności. W oparciu o ten projekt w Zakładzie Poprawczym w Trzemesznie realizowane są kursy zawodowe. Organizatorem tych kursów jest Zakład Doskonalenia Zawodowego w Poznaniu. W okresie marzec – maj 2012r. odbył się kurs zawodowy o specjalności – malarz tapeciarz. W kursie tym uczestniczyło 6 wychowanków zakładu, którzy ukończyli go z wynikiem pozytywnym. Obecnie od początku czerwca 2012r. trwa kurs zawodowy dla kolejnych 6 wychowanków o specjalności – brukarz. Kursy te cieszą się bardzo dużą popularnością wśród naszych wychowanków. Jest to dla nich szansa na uzyskanie dodatkowych kwalifikacji zawodowych.
W trakcie realizacji kursów wykonywana jest dokumentacja fotograficzna.
Data ostatniej aktualizacji: 2021-03-29