Kurs odbył się w ramach programu pedagogiczno – eksperymentalno – wychowawczego „Kontakt ze Zwierzętami i Możliwość Być Lepszym”. Spotkanie odbyło się dnia 29 maja 2015 roku w miejscowości Trzemeszno, pasieka prywatna. Uczestniczył w nim Patryk.
Plan zajęć obejmował zapoznanie się z podstawowymi informacjami związanymi z hodowlą pszczół, poznanie bezpiecznego obchodzenia się z pszczołami, przedstawienie udziału owadów hodowalnych w zapylaniu roślin oraz produkcji miodu. Celem było kształtowanie szacunku do zwierząt hodowalnych, zapoznanie się z formami, miejscami środowiska otwartego, w którym człowiek zobowiązany jest postępować zgodnie z normami społecznymi.
Wychowanek miał po raz pierwszy kontakt z pszczołami oraz innymi zwierzętami hodowalnymi. Podopieczny miał możliwość obserwacji zachowań różnych gatunków zwierząt dzielących jeden teren. Uczeń mógł w trakcie wycieczki skonfrontować krążące w środowisku sterotypy dotyczące na przykład agresji pszczół z ich rzeczywistym zachowaniem w środowisku naturalnym w stosunku do ludzi oraz innych gatunków zwierząt. Patrykowi przedstawiono podstawowe zasady jakie powinien spełnić poruszając się po pasiece, w której pracuje ponad 3 miliony pszczół oraz przebywają inne zwierzeta hodowlane. Uczeń poznał specyfikę pracy pszczelarza oraz sprzęt i narzedzia jakimi posługuje się pszczelarz (różnego typu ule i ich kondygnacje, miodarka, stół pszczelarski, dmuchawa, odsklepiarka, sprzęt do hodowli pszczół i matek). Patryk poznał trzy postacie pszczoły miodnej jaką można spotkać w pszczelej rodzinie, nauczył się różnicować pszczołę robotnicę od pszczoły królowej oraz od trutnia. Dowiedziałsię jak przebiega rozwój pszczoły od postaci larwalnej po osobnika dorosłego. Podopieczny zapoznał się również z sezonowym charakterem pracy pszczół oraz z różnymi obiwiązkami pszczelarza w zależności od potrzeb rodziny pszczelej oraz pory roku i stanu pogody.
Po teoretycznym zapoznaniu ucznia z wyżej wymienioną tematyką, podopieczny miał możłiwość poruszania się po pasiece oraz przykładowego skontrolowania wybranego ula- rodziny pszczelej w okresie normalnej pracy oraz „ulika weselnego” (miejsce hodowli matek pszczelich). Wykonał podstawowe prace higieniczno-porządkowe, oraz po raz pierwszy zebrał jeden z produktów wypracowanych przez pszczoły, jakim jest pyłek.
Data ostatniej aktualizacji: 2021-03-29