Po otrzymaniu zaproszenia do wzięcia udziału w przedsięwzięciu dotyczącym zapobieganiu przemocy, Zespół Diagnostyczno Korekcyjny jako koordynator działań i ciało odpowiedzialne za kształt Dnia zapobiegania przemocy w Zakładzie Poprawczym w Trzemesznie zabrał się do pracy.
Najpierw wciągnęliśmy w te działania kilku wychowawców i wychowanków. Burza mózgów: jak ten dzień powinien wyglądać, co się w tym dniu powinno wydarzyć, itp. Po ustaleniu programu już wiedzieliśmy, że wydarzy się nie tylko w zakładzie ale także - choć na niewielką skalę- w środowisku, w mieście.
Przyjęte działania to: Wykonanie przez wychowanków fotografii i plakatów symbolizujących przemoc, lub ją ilustrujących. Zorganizowanie wystawy fotograficznej w domu kultury przygotowanej przez wychowanków, czyli w wielu przypadkach sprawców lub ofiar przemocy, którzy za pomocą obrazu przekazali mieszkańcom Trzemeszna swoje stanowisko w sprawie przemocy, mówiąc: NIE! Pobyt na wystawie, przyjmowanie gości. Wspólne oglądanie w szkole filmu pt. "Pręgi". Zajęcia warsztatowe dotyczące przemocy i jej zapobiegania
Ponieważ istotą Dnia zapobiegania przemocy było otwarcie wystawy fotograficznej i plakatu, zrozumiałe jest że prace te musiały być wykonywane wcześniej, przed tym dniem.
Dwóch wychowanków pod opieką p. Ani - pedagoga i p. Marii - psychologa wzięło na siebie zadanie przygotowania jednego z trzech plakatów dotyczących przemocy. Jak to zrobić, jak taki plakat powinien wyglądać, jaką zastosować technikę? Od czasu podjęcia decyzji o wykonaniu plakatu mózgi wychowanków Tomka i Radka pracowały na zwiększonych obrotach. Wreszcie nadszedł dzień zmierzenia się z pomysłami. Wychowankowie wybrali technikę naklejania odpowiednich napisów, haseł, apeli, zdjęć , rysunków; wszystko wybrane z gazet. Przymiarki, próby trwały dość długo zanim zapadła decyzja : kleimy!
Plakat to mieszanka wszystkiego, ale przy bliższym przyjrzeniu się widać , że jest tam i apel do sprawców przemocy, charakterystyka ofiar, symbole przemocy i skutki przemocy.
My, pracownicy byliśmy zadowoleni z efektów pracy Tomka i Radka.
Jeden z wychowanków, Damian również postanowił przygotować plakat dotyczący zagadnienia przemocy. Wspólnie z psychologiem p. Michałem wykonali pracę plastyczną zwracającą uwagę na problematykę wpływu wczesnych relacji między dzieckiem a dorosłymi na kształtowanie się zachowań agresywnych. Taki sposób ujęcia tematu był pomysłem Damiana. Praca nad plakatem była dla niego bardzo osobistym przeżyciem, które odnosił do swoich doświadczeń.
Koło plastyczne zawiesiło wykonywanie zadań wynikających z harmonogramu, by skupić się nad zadaniami związanymi z Dniem zapobiegania przemocy. Wychowankowie Paweł i Artur pod opieką wychowawcy p. Artura chcieli wykonać plakat techniką malarską. Efekt ich działań jest czytelny, wyraźny i zdecydowany. Na tle zniewolonego dziecka jest napis Kochaj - Nie bij. Krótkie, bijące w oczy i serce.
Wychowawca p. Łukasz wraz z wychowankami: Tomaszem, Rafałem, Marcinem i Przemysławem, w ramach działającego w zakładzie programu „Obraz świata
w filmie i fotografii”, przygotowali serie fotografii odpowiadających tematyce kampanii.
Opracowanie prac podzielone zostało na trzy etapy:
I Etap –przygotowanie koncepcji. W pierwszej fazie zorganizowane zostały dwa spotkania z wychowankami . Podopieczni brali udział w przygotowaniu pomysłów dotyczących końcowego efektu zdjęć. Tematyka rozmów dotyczyła tego, w jaki sposób chłopcy postrzegają przemoc, jakiego rodzaju przemocy sami doświadczyli w swoim życiu oraz jaką sami mają świadomość zapobiegania przemocy.
II Etap – działania praktyczne. Etap skupiał się przede wszystkim na wykonaniu zaplanowanych, omówionych wcześniej z wychowankami fotografii. Wychowankowie, pod nadzorem wychowawcy, zarówno sami tworzyli fotografie, jak również pozowali do nich. Etap ten zakończył się wyborem i obróbką 10 zdjęć, które zdaniem podopiecznych Zakładu najlepiej odzwierciedlają problem przemocy.
III Etap – Faza końcowa to już techniczne sprawy, na które skupiały się takie czynności jak wywołanie fotografii i przygotowania ich do wystawy w Domu Kultury
w Trzemesznie. Otwarcie wystawy będzie miało miejsce 6 listopada 2014r.
Wychowankowie z dużym zaangażowaniem wzięli udział w kampanii na rzecz przeciwdziałania krzywdzeniu i przemocy wobec dzieci i młodzieży, czego dowodem są prace, będące rezultatem ich pracy. Wszystkie fotografie ukazują jakieś przeżycia, a w dużej mierze sytuacje, których sami doświadczyli, co daje poczucie jeszcze większej autentyczności a niektóre są wręcz wstrząsające. Efekt można podziwiać na wystawie. Dodatkowo dodane zostały zdjęcia ukazujące wychowanków podczas pracy, swoiste "making of"
W dniu 6.11.2014r pedagog zakładu w szkole przeprowadziła również zajęcia warsztatowe dla wychowanków pod hasłem "Powiedz Nie Przemocy". Podczas tych zajęć wychowankowie omawiali zjawisko przemocy, czym jest i jakie mogą być jej rodzaje. Pracując aktywnie wypisywali określenia kojarzące sie im z przemocą, jak również tworzyli swoistą mapę zachowań, które pomagają w tym , aby zjawiska związane z przemocą nie występowały. Na końcu wychowankowie obejrzeli film "Pręgi". Zajęcia zakończono dyskusją na temat trudnej tematyki filmu.
Dnia 6.11.2014r o godz. 12.00 w galerii Domu Kultury w Trzemesznie otwarto wystawę prac wychowanków. Na prośbę dyrektora Domu Kultury wystawa będzie trwała do 19.11.2014r, gdyż chce on na nią zaprosić uczniów starszych klas szkół podstawowych i gimnazjum w Trzemesznie. Po zakończeniu wystawy fotografie i plakaty zostaną zaprezentowane w tutejszym zakładzie.
Było to ostatnie przedsięwzięcie związane z kampanią przeciwdziałania przemocy. Wydarzenia tego dnia pobudziły wychowanków do myślenia i nieszablonowych działań.
Data ostatniej aktualizacji: 2021-03-29