Zakład Poprawczy w Trzemesznie

“ Humor to najlepsze koło ratunkowe na burze życia. ”
Wilhelm Raabe

CAPOEIRA W ZP

W dniu 07.10.2024 r. odwiedzili nas capoeiristas z Centrum Capoeira Gniezno żeby zapoznać wychowanków z elementami kultury afro brazylijskiej a przede wszystkim z uprawianą przez nich dyscypliną sportu.


Capoeira to sztuka walki, której korzenie sięgają okresu niewolnictwa w Brazylii. Wówczas jej uprawianie było sposobem na manifestowanie odrębności kulturowej, ale także zabawą pozwalającą zapomnieć o codziennej niedoli. Miała też wymiar praktyczny, jako zakamuflowana sztuka walki , a mistrzowie Capoeira uchodzili za „corpo fechado" przez swoją zwinność odpornych na wszelkiego rodzaju ataki fizyczne, noże i kule. Capoeira wywodzi się z rytualnych tańców różnych plemion afrykańskich, łącząc w sobie ich rytmy, charakterystyczne pozycje. Zawiera też wiele cech kulturowych charakterystycznych dla Indian południowoamerykańskich. Spośród innych sztuk walki wyróżnia się dynamizmem i taneczną płynnością. Ruchy w Capoeira są płynne, rytmiczne, akrobatyczne. Ciosy przeciwnika blokuje się bardzo rzadko, zamiast tego stosuje się wiele uników i przejść. Przez swój specyficzny charakter Capoeira ma szerokie zastosowanie dla rozwoju osobistego zarówno fizycznego jak i psychicznego. Członkowie grupy stanowią wspólnotę zaś sama konfrontacja ma przede wszystkim charakter „joga bonito" (port. „graj pięknie"), czyli uczciwego współzawodnictwa pozbawionego złości a ukierunkowanego na zaskoczenie i przechytrzenie przeciwnika.

 

Grupie Centrum Capoeira Gniezno przewodzi Contramestre Krzysztof „Cajuero" Moszyk, jeden z bardziej utalentowanych polskich trenerów i najlepszych capoeiristas w Polsce i Europie, organizator festiwalów i zawodów, trener zawodników którzy rokrocznie święcą triumfy na międzynarodowych zawodach. Niezrównany również w grze na tradycyjnych brazylijskich instrumentach takich jak berimbau, atabaque czy pandeiro.

 

W ramach spotkania odbył się krótki pokaz oraz trening podstawowych technik. Wychowankowie mimo początkowego dystansu ulegli atmosferze i włączyli się w zabawę. Oczekujemy dalszej współpracy.



×

Kontakt

ZP w Trzemesznie
62-240 Trzemeszno
ul. Adama Mickiewicza 35

P.o. dyrektora ZP:
mgr Łukasz Staszewski

call61 41 54 259

Fax: 61 42 90 309

sekretariat@trzemeszno.zp.gov.pl

Większa czcionka
Kontrast klasyczny

Data ostatniej aktualizacji: 2021-03-29