Zakład Poprawczy w Trzemesznie

“ Humor to najlepsze koło ratunkowe na burze życia. ”
Wilhelm Raabe

Słowo, obraz i dźwięk w Gnieźnie i Termach

W dniu 14.07.02017r. wychowankowie Krzysztof i Mateusz brali udział w wycieczce pod opieką pracowników w ramach projektu: "Słowo, obraz i dźwięk jako możliwość wyrażania siebie" .


Podczas wycieczki podopieczni zwiedzili katedrę św. Wojciecha w Gnieźnie, która powstała w drugiej połowie X wieku i jest najciekawszym zabytkiem Gniezna. W centrum prezbiterium znajduje się złocista, barokowa konfesja św. Wojciecha. Katedrę okala trzynaście kaplic, każda bogato wystrojona. Pochowano tam wiele ważnych duchownych. W świątyni zwykle zakryte znajdują się słynne Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające żywot św. Wojciecha na osiemnastu obrazach. Można wejść na wieże, z których roztacza się panorama miasta. W podziemiach katedralnych możemy obejrzeć fragmenty barwnej ceramicznej posadzki - jedynego, co zachowało się z romańskiej katedry. Znajduje się tam także najstarsza w kraju tablica inskrypcyjna, kryjąca być może miejsce pochówku 3 spośród Pięciu Braci Polskich, męczenników z 1003 roku.Na zewnątrz znajduje się pomnik Bolesława Chrobrego, fundatora pierwszej świątyni.

 

Kolejnym punktem wycieczki był wyjazd na „Termy” poznańskie, gdzie wychowankowie mogli skorzystać z wielu atrakcji jakimi „Termy” dysponują. Z wycieczki chłopcy wrócili zmęczeni ale zadowoleni.×

Kontakt

ZP w Trzemesznie
62-240 Trzemeszno
ul. Adama Mickiewicza 35

P.o. dyrektora ZP:
mgr Łukasz Staszewski

call61 41 54 259

Fax: 61 42 90 309

sekretariat@trzemeszno.zp.gov.pl

Większa czcionka
Kontrast klasyczny

Data ostatniej aktualizacji: 2021-03-29