Zakład Poprawczy w Trzemesznie

“Życie to raj, do którego klucze są w naszych rękach. ”
Fiodor Dostojewski

Jazda konna

W dniu 20.11.2012r. wychowanek Artur Pleszka w ramach przepustki pojechał na wycieczkę do Ośrodka Jeździeckiego w Lubiniu.


Po przyjeździe na miejsce i poczęstunku przez właścicieli ośrodka Artur został zaproszony do stajni by mógł obcować z końmi. Było to dla niego bardzo ważne ponieważ przed wyjazdem miał duże obawy i odczuwał strach przed kontaktem z końmi. Artura bardzo zafascynowało to, że konie są takie spokojne i chętnie obcują z ludźmi. Wszelki kontakt z końmi odbywał się pod opieką i wytycznymi właścicieli ośrodka, którzy w czytelny sposób tłumaczyli chłopcu zachowania koni i cały czas czuwali nad prawidłowością bezpiecznego obcowania z końmi.

 

Następnie Artur został zapoznany z podstawowym rzędem jeździeckim ( siodło, ogłowie, sprzęt do czyszczenia koni) i rozpoczął pierwszą w swoim życiu naukę czyszczenia i siodłania konia. Już możliwość tak bliskiego obcowania z tym zwierzęciem bardzo zafascynowało Artura, chętnie zadawał nowe pytania dotyczące zadań, które przed nim postawiła instruktor jazdy konnej. Po osiodłaniu konia chłopiec pod bacznym okiem pani instruktor rozpoczął lekcję nauki jazdy konnej na koniu, którego przed jazdą sam sobie wybrał.

 

Artur podczas jazdy wykonywał wiele ćwiczeń gimnastycznych, które miały na celu poprawić jego równowagę i dosiad, a także wprowadzić psychiczne rozluźnienie i wzmocnić zaufanie do konia. Po czterdziestominutowej lekcji na lonży przyszedł czas na sprawdzenie nowo zdobytych umiejętności – chłopiec sam bez pomocy instruktora i lonży jechał w stępie na koniu. Po zakończeniu lekcji nastąpiła nauka rozsiodłania i rozczyszczania konia po jeździe.

 

Trudno opisać radość chłopca i fascynację jaką przeżył podczas pobytu w Ośrodku Jeździeckim, często na jego twarzy gościł szczery uśmiech. Artur tuż po przyjeździe pytał się kiedy kolejny raz będzie mógł pojechać na kolejną lekcję nauki jazdy konnej. Po zajęciach Artur wraz z opiekunem Maciejem serdecznie podziękowali pani Katarzynie Kostce za możliwość uczestniczenia w kursie .
 16
15
14
13
12
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
×

Kontakt

ZP w Trzemesznie
62-240 Trzemeszno
ul. Adama Mickiewicza 35

P.o. dyrektora ZP:
Rafał Stefański

call61 41 54 259

Fax: 61 42 90 309

sekretariat@trzemeszno.zp.gov.pl

Większa czcionka
Kontrast klasyczny

Data ostatniej aktualizacji: 2021-03-29