Zakład Poprawczy w Trzemesznie

“Życie to raj, do którego klucze są w naszych rękach. ”
Fiodor Dostojewski

Jasełka 2012

Jest taki dzień bardzo ciepły, choć grudniowy; dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory. Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich. Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski (…)


W tym szczególnym dniu bez względu na szerokość geograficzną, ludzie na całym świecie zasiadają do wigilijnego stołu. Zatrzymują się w codziennej życiowej gonitwie, żegnają wszelkie spory, waśnie, pragną stawać się lepsi. W Polsce są to chyba najpiękniejsze Święta, przysparzające wszystkim wiele radości.        

Również wychowankowie Zakładu Poprawczego, chcieli podzielić się radością, wypływająca ze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Dlatego też, 20 grudnia, miało miejsce w naszym zakładzie spotkanie opłatkowe. Przybyli na nie zaproszeni goście: Ksiądz Prałat Piotr Kotowski, Burmistrz Miasta i Gminy Trzemeszno Krzysztof Dereziński, zastępca burmistrza Dariusz Jankowski, przewodniczący rady miasta Wiesław Pokorski. Jasełkę oglądała również grupa uczniów z pobliskiego technikum oraz pracownicy zakładu.

Głównym punktem spotkania była inscenizacja krótkiego świątecznego spektaklu, którego autorem jest jeden z wychowanków. W rolę aktorów wcielili się członkowie zakładowej grupy teatralnej „Nad niebem”. Akcja przedstawienia rozgrywała się w jednym z polskich domów, w przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia. Problemy, z którymi przyszło zmierzyć się bohaterom przedstawienia, nie były problemami wymyślonymi. Wielu z wychowanków, przeżywało podobne trudności w swoich domach rodzinnych. W wielu domach, również Trzemeszna, być może i w tym roku działy się podobne sceny.

Spektakl składał się z kilku scen. Bohaterami była biedna rodzina, której ubóstwo nie było jedynym problemem. Zobaczyliśmy swoistą walkę ojca najpierw o to, aby święta odbyły się w jego domu, a później walkę wewnętrzną. Pytanie, które mu towarzyszyło, dotyczyło tego czy święta to tylko suto zastawiony stół i worek prezentów, czy może święta są czymś więcej. Jeszcze raz została przypomniana nam prawda, że nie można budować swojego szczęścia kosztem drugiego człowieka.

Na zakończenie inscenizacji słowa  życzeń do wychowanków i wychowawców zakładu skierowali zaproszeni goście.

Warto podkreślić w tym miejscu zaangażowanie i upór wychowanków, którzy mimo wielu trudności, które niespodziewanie pojawiły się w ostatnich dniach, nie poddali się i wystawili świąteczne przedstawienie.×

Kontakt

ZP w Trzemesznie
62-240 Trzemeszno
ul. Adama Mickiewicza 35

P.o. dyrektora ZP:
Rafał Stefański

call61 41 54 259

Fax: 61 42 90 309

sekretariat@trzemeszno.zp.gov.pl

Większa czcionka
Kontrast klasyczny

Data ostatniej aktualizacji: 2021-03-29